webyar
21 دی 1401 - 01:01

جلالی: معضل بزرگ لیگ برتر برآیند یک دیدگاه است/ با این شرایط نمی‌شود به آینده امیدوار بود

کارشناس فوتبال کشورمان اعتقاد دارد، معضل بزرگ فوتبال ایران برآیند یک دیدگاه است.

مجید جلالی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره ارزیابی‌اش از کیفیت فنی مسابقات لیگ برتر در نیم‌فصل نخست اظهار داشت: متأسفانه در فصل جاری خیلی کیفیت لیگ خوب نبوده است. چهار تیم از ابتدای فصل صاحب مربی‌های خارجی بودند و شاید انتظار می‌رود آنها عملکرد ویژه‌ای داشته باشند. هر چه بازی‌ها جلو می‌آمد باز هم کیفیت خاصی را از تیم‌ها شاهد نبودیم. حتی بعد از اینکه دو ماه مسابقات به خاطر جام جهانی تعطیل شد، کیفیت ارتقا نیافت و شاید فقط دو سه تیم بعد از تعطیلی خوب کار کردند.

وی درباره عملکرد ضعیف تیم‌ها در بخش هجومی توضیح داد: این معضلی که ما با آن مواجه هستیم برآیند یک دیدگاه است. این دیدگاه هم تولید مدیران،‌ رسانه‌ها، هواداران و مربیان است؛ دیدگاهی که صرفاً فقط به نتیجه اهمیت می‌دهد. تیم‌ها به همین دلیل محتاط می‌شوند و دفاعی بازی می‌کنند. هدف اصلی‌شان هم این است که در درجه اول گل نخورند و بازنده نباشند. خروجی این دیدگاه هم همین می‌شود که می‌بینیم؛ اکثر تیم‌ها در بخش دفاع کیفیت خوبی دارند، ولی در بخش حمله «هیچ» هستیم! حتی تیم‌هایی که مهره‌های خوبی دارند هم چیزی ارائه نمی‌کنند. اگر می‌خواهیم از این معضل خلاص شویم اول رسانه‌ها باید یک دیدگاه به هواداران و افکار عمومی بدهند که اگر تیم‌ها صاحب کیفیت شوند، نتیجه هم ناخودآگاه می‌آید.

«شاید یکی از مشکلات اصلی لیگ ایران، کمبود ستاره‌های جوان و نوظهور در سال‌های اخیر بوده است.»، مربی باسابقه فوتبال ایران در واکنش به طرح این موضوع گفت: این کاملاً درست است و دلیلش هم همان دیدگاه دفاعی مربیان است. وقتی یک مربی سرنوشتش را در نتیجه می‌بیند، قطعاً به جوانان اعتماد نمی‌کند. در نتیجه باشگاه را تحت فشار می‌گذارد که فلان ستاره یا بازیکن خارجی را بخرد! بازی دادن به بازیکن جوان غرامت دارد و این غرامت را باید مربی بدهد. وقتی مربی جایگاهش بی‌ثبات است، این کار را نمی‌کند. الان هم اگر در پرسپولیس یک بازیکن جوان (محمد عمری) می‌بینید که می‌درخشد، آنهم به خاطر توفیق اجباری است، چون یک بازیکن خارجی‌شان رفت و یکی هم آسیب دید، از این بازیکن استفاده کردند. من اگر بخواهم یک توصیه به مربیان کنم این است که نگاه‌شان را به بازیکنان جوان تیم‌شان برگردانند. در آن صورت حتماً استعدادهای خوبی کشف خواهند شد.

جلالی در ادامه در واکنش به این پرسش که «با این شرایط و کمبود بازیکنان جوان، آیا به آینده لیگ و فوتبال ایران امیدوار هستید؟»، گفت: با این چیزی که الان وجود دارد، نه! هیچکس نباید با این شرایط به آینده امیدوار باشد، ولی ما می‌توانیم با یک مقدار آموزش و البته اجرای قوانین اصلاحی جدید این موضوع را درست کنیم. البته قوانینی که چند متخصص فوتبال تصویب کند، نه چند دلال! شما مطمئن باشید ما از طریق چند قانون ساده می‌توانیم باشگاه‌ها و مربیان را وادار کنیم که نگاه بیشتری به جوانان‌شان داشته باشند. در آن صورت می‌توانیم لیگ را «مولد» کنیم و همه مربیان به بازیکنان جوان روی خواهند آورد.

کارشناس فوتبال کشورمان در پاسخ به این سؤال که کدام تیم‌ها را در نیم‌فصل اول لیگ برتر فراتر از انتظار دیده است، تصریح کرد: من نگاهی به جدول و رتبه الان‌ تیم‌ها نمی‌کنم. من معتقدم سه تیم در لیگ ما باید از بقیه بهتر باشند؛ یعنی هر کدام از این سه تیم، دوم شوند شکست خوردند. بعد از آنها؛ چهار تیم دیگر هستند که قطعاً رتبه چهارم تا هفتم جدول باید برای آنها باشد. در ادامه هم 9 تیم دیگر باقی می‌مانند که برای سایر جایگاه‌ها می‌جنگند. من با توجه به ظرفیت‌هایی که هر تیم و باشگاه دارد، عملکرد سه تیم را بهتر از بقیه دیدم. در درجه اول تیم نساجی بهتر از مابقی تیم‌ها بوده است؛ یعنی در بین آن 9 تیمی که گفتیم بالاترین جایگاه را به دست آورده است. بعد از این تیم هم ذوب‌آهن و پیکان در رده‌های دوم و سوم جدول قرار دارند. در کل این سه تیم بهتر از بقیه هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 969216