webyar
18 دی 1401 - 10:22

مربیان ایرانی بهتر از خارجی‌ها داریم/ عملکرد استقلال عجیب است

کارشناس فوتبال ایران با اشاره به عملکرد تیم های لیگ برتری در نیم فصل اول گفت: مربیان ایرانی با امکاناتی که به خارجی ها داده می شود بهتر نتیجه می گیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، دور رفت رقابت‌های فصل جاری لیگ برتر فوتبال با قهرمانی پرسپولیس با ۳۲ امتیاز به اتمام رسید تا اختلاف پنج امتیازی با تیم‌های تعقیب کننده‌اش نظیر سپاهان اصفهان، گل گهر سیرجان و استقلال داشته باشد.

نتایج تیم‌ها در نیم فصل ابتدایی لیگ برتر استراتژی مدیران این باشگاه‌ها را تا حد زیادی نشان داد تا کارشناسان فوتبال به پردازش عملکرد این تیم‌ها مشغول شده و آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند.

امین راستی بازیکن سابق تیم فوتبال پیکان و تیم ملی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به عملکرد تیم‌های مختلف درباره حضور مربیان خارجی در فصل جاری و تأثیر گذاری آنها نیز گفتگو کرد که در پی می‌خوانید:

کیفیت بالا نایاب شده است

کارشناس فوتبال ایران با اشاره به عملکرد تیم‌های مختلف افزود: به خاطر حضور در اردوهای متناوب و مستمر تیم فوتبال جوانان ایران فرصت بررسی تمام بازی‌ها را نداشتم اما احساس می‌کنم همچنان دچار مشکل کیفی در ارائه فوتبال هستیم. متأسفانه کیفیت فوتبال باشگاهی کشور همچنان پایین است و رسیدن به جایگاه مناسب فنی فعلا نایاب شده است.

او ادامه داد: نبود زمین تمرین مناسب، مشکلات مالی تیم‌ها، عدم توجه به درخواست‌های صحیح باشگاه‌ها برای سرمایه گذاری و درآمدزایی و ضعف در جذب بازیکن عوامل اصلی دور باطلی است که در چند سال اخیر شاهد هستیم تا دیگر خبری از کیفیت بالای فنی نباشد.

جدول همه چیز را ارائه کرد

مربی تیم فوتبال جوانان ایران درباره جایگاه تیم‌ها در پایان نیم فصل تصریح کرد: شاید برای بررسی تیم‌ها و مدعی بودن آنها برای قهرمانی زود باشد اما جایگاه تیم‌ها نشان دهنده آمار و عملکرد آنهاست. پرسپولیس واقعا بهتر از سایر تیم‌ها عمل کرد. روند نتیجه‌گیری پرسپولیس خطی بوده است و کمتر فراز و نشیب داشته است.

مربیان ایرانی بهتر از خارجی‌ها داریم/ عملکرد استقلال عجیب است

باید به گل محمدی تبریک گفت

راستی در خصوص عملکرد چند هفته اخیر پرسپولیس بدون داشتن مهاجم یادآور شد: باید به گل محمدی تبریک گفت. شاید برخی همکاران جای او بودند از رفتن مهاجم گلزن گلایه می‌کردند اما آقای گل محمدی با استفاده از داشته‌هایش بهترین تصمیم را برای ایجاد تغییر در ترکیب تیمش گرفت. باید به گل محمدی و شجاعت او تبریک گفت.

استقلال آرامش ندارد

پیشکسوت فوتبال باشگاهی ایران عملکرد استقلال را نیز زیر ذره بین قرار داد و گفت: آنچه به وضوح در استقلال دیده می‌شود عدم آرامش است. این تیم در کورس قهرمانی ناگهان با شایعه جابجایی سرمربی تیم روبرو می‌شود. از سوی دیگر فوتبال ایران هم نشان داد هیجانات اضافی سرمربی خارجی استقلال را در کنار زمین بر نمی‌تابد.

راستی ادامه داد: نمودار سینوسی استقلال خیلی عجیب است. این تیم یک بازی رویایی است و بازی دیگر بسیار پر اشتباه است. این روند، اعتماد به نفس تیمی را کاهش می‌دهد و استقلال هم در بعضی از بازی‌ها این مشکلات را نشان داد.

مربیان ایرانی بهتر از خارجی‌ها داریم/ عملکرد استقلال عجیب است

انتظار از قایدی خیلی بیشتر است

راستی سپس به انتقاد از عملکرد برخی بازیکنان مطرح استقلال پرداخت و گفت: باید حقیقت را درباره عملکرد برخی بازیکنان استقلال گفت. انتظار هواداران این تیم از آنها کاملا به حق است. به طور مثال مهدی قایدی ابتدای راه بزرگی در فوتبال باشگاهی با پیراهن استقلال است. او باید بداند چه جایگاه ویژه‌ای دارد و عملکردش را هفته به هفته بهتر کند نه اینکه به مشکلات بیافزاید.

مربی دسته چندم خارجی دوای درد نیست

مربی تیم فوتبال جوانان ایران نقدی را درباره عملکرد مربیان خارجی در نیم فصل اول انجام داد و گفت: نمی‌خواهم درباره اسم خاصی صحبت کنم بلکه درباره یک ایده مدیریتی اشتباه در باشگاه‌ها باید صحبت اساسی کرد. به نظرم برای فوتبال باشگاهی و ملی ایران تنها مربیانی از خارج باید بیایند که درجه یک باشد. مربی دسته چندم خارجی به هیچ دردی نمی‌خورد.

راستی با حمایت از عملکرد چند مربی ایرانی گفت: مربیان ایرانی خیلی خوبی داریم که اگر حمایتی همچون خارجی‌ها را از سوی مدیران خود داشته باشند خیلی بهتر از اینها هم نتیجه می‌گیرند.

مربیان ایرانی بهتر از خارجی‌ها داریم/ عملکرد استقلال عجیب است

برانکو و امثالش فوق‌العاده بودند اما...

او افزود: قطعا مربی با کیفیتی هم به فوتبال ایران آمده‌اند اما می‌خواهم بگویم استعداد و نبوغ بازیکن ایرانی را هم نباید دستکم گرفت. به طور مثال می‌توانم از برانکو یاد کنم. او نتایج خیلی خوبی داشته است. تأثیر گذاری فراوانی هم در پرسپولیس داشت. عملکرد او واقعا تحسین برانگیز است. پس کوچک‌ترین نکته‌ای روی توانمندی فنی او نیست. با این حال باید گفت که پرسپولیس و تیم ملی ایران بیشتر به برانکو خدمت کردند تا تفکرات او به فوتبال ایران. باز هم تاکید می‌کنم منکر توانمندی‌هایش نیستم اما ابزار خوبی در اختیارش بود که توانست با پرسپولیس به نتیجه برسد.

کارخانه بازیکن سازی توجیه و تشکر دارد

بازیکن پیشین پیکان که سال‌ها برای این تیم بازی کرده است درباره نتایج خودروسازان نیز صحبت کرد و گفت: رویکرد باشگاه پیکان همیشه مشخص است. مدل اروپایی این تیم شبیه به آرسنال است که تولید بازیکن می‌کند. این رفتار مدیریتی و فنی جای تقدیر دارد که تولید بازیکن درجه یک می‌کند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 962189